Лікування функціональних дисфоній

Функціональні порушення гортані – патологія, що часто зустрічається останніми роками. Це пов’язано, на думку ряду авторів, зі збільшенням навантаження на нервову систему, психіку людини, зростання алергічних захворювань.

Голосоутворення – це складна система, у якої функції складників взаємопов’язані та контролюються центральною нервовою системою. Функціональні дисфонії виникають при дискоординації дихального, резонаторного, артикуляційного відділів. Найчастіше такі порушення виникають у осіб, які страждають на шийний остеохондроз.

Під нашим спостереженням було 76 хворих – солісти та артисти театру опери та балету, театру оперети, вокалісти філармонії, студенти консерваторії, співочі церковних хорів, солісти естрадних ансамблів віком від 20 до 50 років. У всіх хворих було діагностовано функціональну дисфонію, і у всіх шийний остеохондроз з ознаками зниження міжхребцевої щілини, сплощення пластин, утворень артрозу.

Всім були призначені протягом 7 днів внутрішньовенне введення озонованого розчину на область шийного відділу хребта, застосовували магніт з низькочастотними біовібраціями. Усі отримували інгаляції із розчином біостимулятора з Куяльницького бруду. Екстракт також був використаний у вигляді аплікаційних компресів у розведенні 1:1 при +50°С на дві години з використанням грілки для підтримки температури +40-50°С. Крім того, хворим призначали 10 сеансів електрофорезу з екстрактом обох полюсів проти гортані.

Ефективність комплексного лікування дисфоній, що поєднуються з шийним остеохондрозом, виявилася досить високою – 86% позитивних результатів (відновлення голосу та скорочення кількості рецидивів захворювання).